CV – dlaczego nie mam pracy?

CV – dlaczego nie mam pracy?

Często można usłyszeć historie ludzi, którzy przez długie miesiące (a nawet lata) bezskutecznie poszukują nowej pracy. Setki wysłanych CV pozostaje bez odpowiedzi. Teoretycznie posiadają odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i kwalifikacje, jednak telefon wciąż milczy jak zaklęty, a skrzynka mailowa odbiera tylko kolejne SPAMy o błyskawicznych pożyczkach na dowód.

Rozsyłanie CV

 

Jeżeli prawdą jest, że rozsyłamy setki CV i z wielką pasją odpowiadamy już niemal na każde ogłoszenie znalezione w sieci, gazecie, przydrożnym słupie i wiacie przystankowej, to prawdopodobnie problem tkwi w naszych dokumentach aplikacyjnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie CV stanowi naszą unikatową wizytówkę i zaproszenie do bezpośredniego spotkania. I tylko od nas samych zależy, czy osoba po drugiej stronie monitora zechce się z nami spotkać.

Możesz być pewien, że CV to najmniej odpowiednie miejsce na rozpisywanie bogatej biografii, a informacja o tym w którym roku ukończyłeś szkołę podstawową niczego wartościowego nie wnosi do Twojej prezentacji. Tworzenie kilkustronicowych opisów poprzednich miejsc pracy również nie pomoże znaleźć Ci nowego zajęcia. Tutaj liczą się konkrety.

Cv jako prezentacja

 

Pomyśl o swoim CV jak o prezentacji. Czy jest atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy? Postaraj się podać w CV tylko te informacje, które są ważne dla danego stanowiska. I pamiętaj o eleganckim zdjęciu. Nie musi być „dowodowe”, ale fragment zdjęcia z wakacji jest po prostu nie na miejscu. I koniecznie sprawdź, jakie szablony CV dziś sprawdzają się na rynku.