Nanoskopy na chipie – czym jest ta technologia?

Nanoskopy na chipie – czym jest ta technologia?

Jeszcze do niedawna uważano, że  pomocą mikroskopów nie można dojrzeć niczego więcej, jak obrazu o powiększeniu do 200 nanometrów. Okazuje się jednak, że świat technologiczny powoli zaczyna radzić sobie nawet z tym problemem. Powiększenie tak miniaturowych cząstek nie będzie zatem problemem i przysłuży się w zupełności nauce, a nawet medycynie.

Wysoka stawka za współczesną technologię

 

Obecnie trzeba liczyć się z ogromnymi kosztami uzyskania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. W tym celu wykorzystuje się bowiem szkiełka nakrywkowe oraz podstawowe, których zadaniem jest przytrzymywanie próbek. By zobaczyć je w powiększeniu, należy posłużyć się bardzo zaawansowanymi mikroskopami, które nie tylko pod tym względem są jednak ograniczone, ale również wiążą się z bardzo drogimi inwestycjami, na które nie każdy może sobie pozwolić. W zależności od modelu, można spotkać nawet takie, których cena sięga aż miliona Euro. Jak więc widać, obecnie stosowany sprzęt ma nie tylko swoje zalety, ale również wady. W związku z tym naukowcy postanowili znaleźć dla niego lepszą alternatywę.

Zamiast szybek- chip

 

Naukowcy na podstawie swoich badań i starań odkryli świetną alternatywę dla obecnie wykorzystywanej technologii. Mowa tutaj o zastąpieniu standardowych płytek fotonicznymi chipami, które nie tylko przytrzymują próbkę w odpowiedni sposób, ale również dzięki zaawansowanym falowodom oświetlają ją i pozwalają w ten sposób na uzyskane obrazu w jeszcze wyższej rozdzielczości.

Dzięki prezentowanej technologii chipy umożliwiają stworzenie mikroskopijnego obrazu nawet pojedynczych molekuł badanego elementu. Ultrarozdzielczość- tak nazwano kolejne osiągnięcie, którym mogą poszczycić się naukowcy. Dzięki nanoskopii nie tylko dochodzi do wykrycia światła, ale również do separacji ścieżek iluminacji. Tym samym zachowuje się duże pole widzenia wynoszące nawet do 0,5 na 0,5 mm.

Jak w przyszłości zostanie wykorzystana ta technologia?

 

Wprowadzenie masowej produkcji wspomnianych już chipów w przyszłości będzie sposobem na zachowanie niskich kosztów ich wytworzenia oraz całej technologii mikroskopowej. Co więcej, będzie można rozpowszechniać to rozwiązanie i cieszyć się atutami, które płyną z jego zastosowania. Sam koszt mikroskopu to ogromne kwoty. Jeśli będzie można poprzestać tylko na tych kosztach, a zastosować jeszcze lepszą technologię pozyskującą wyższą rozdzielczość obrazu, nie trzeba będzie dodatkowo inwestować, a uzyska się efekty daleko lepsze od obecnych. Dobrodziejstwo tejże technologii to duży postęp na rzecz medycyny, w tym szczególnie patologii.