Nowe leki dzięki robotom? To już możliwe

Nowe leki dzięki robotom? To już możliwe

Rozwój technologiczny w obecnych czasach jest na naprawdę wysokim poziomie. Dzięki temu, iż coraz więcej nowinek z tej dziedziny pojawia się na rynku, można osiągnąć jeszcze więcej. Nowoczesna technologia sprawiła, iż pojawiły się również roboty, które zaprojektowano w taki sposób, by mogły pomóc w odkrywaniu nowych leków na wiele chorób, które stanowią ogromne utrapienie dla ludzkości.

Robot naukowiec

 

Eve to robot, który stworzono z myślą o niesieniu pomocy naukowcom przy opracowywaniu nowych leków. Przygotowali go specjaliści z University of Manchester, którzy pokładają w  nim wielkie nadzieję. Jednak nie tylko oni liczą na pomoc tego niesamowitego wynalazku. Także lekarze z całego świata będą mogli korzystać z lekarstw, które z jego pomocą zostaną wynaleziona. Wszyscy bowiem pokładają wielkie nadzieje w maszynie o imieniu Eve. Dzięki niej prace nad nowymi lekami mogą bowiem bardzo przyspieszyć.

Jakie wnioski wyciągnął robot?

 

Brzmi to dosyć abstrakcyjnie, jednak robot Eve już odniósł pierwsze sukcesy. Przede wszystkim przyczynił się do wyciągnięcia wniosków z prowadzonych badań, na podstawie których można wyciągnąć hipotezę, iż pewien związek chemiczny posiada liczne właściwości antynowotworowe, a co więcej, można go skutecznie wykorzystać podczas walki z niebezpieczną dla ludzkiego zdrowia malarią. Wszystko to dzięki nowoczesnej i futurystycznej sztucznej inteligencji, którą posiada Eve.

 

To jednak nie koniec innowacyjności tego wynalazku. Wspomniana już wyżej sztuczna inteligencja potrafi bez niczyjej pomocy opracowywać hipotezy, ale również je modyfikować, czy testować dla celów naukowych. Jeśli coś się nie zgadza, robot automatycznie zmienia parametry i przeprowadza ponowne testy aż do skutku. Brzmi to niesamowicie, tym bardziej że wszystkie przeprowadzone wcześniej badania pozostają w pamięci robota, dzięki czemu nie powtarza on tych samych błędów, analizuje i eliminuje braki oraz inne przeszkody. Można by rzec, iż w pewien sposób robot stworzony ludzką ręką przeskoczył analityczne możliwości umysłu ludzkiego.

 

Sposób, w jaki uczy się ta maszyna, jest ciężki do objęcia ludzkim umysłem. Ta nowinka techniczna świetnie ułatwia, usprawnia i przyspiesza analizy, badania i inne czynności, których nie można wykonać w ciągu kilku minut bez pomocy tegoż robota.

 

Jakie korzyści płyną z Eve?

Jest ich całe mnóstwo! Przede wszystkim Eve już teraz pomaga w opracowywaniu nowych receptur leków skutecznych na choroby, które do tej pory były nieuleczalne bądź bardzo trudne do wyleczenia.

Wszystkie procedury przyspieszyły, eksperymenty są przeprowadzane w zawrotnym tempie, co do tej pory w żaden sposób nie mogło zostać zrealizowane i nie mogło mieć miejsca. CO więcej, koszty pracy nad nowymi lekami wbrew pozorom uległy obniżeniu, dzięki czemu oszczędności można przeznaczyć na następne badania.

Robot Eve to ogromny krok w futurystyczną technologię. Przemysł farmaceutyczny jest niezwykle zainteresowany tym rodzajem sztucznej inteligencji, ponieważ jest to jedno z najbardziej opłacalnych,  zarazem ekonomicznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku medycznym.

Jednak najważniejszym faktem jest informacja, iż śmiertelność pośród ludzi zmaleje. Dokona tego robot stworzony ludzkimi rękoma.