Pierwsze buty dla dziecka – jakie błędy popełniamy?

Pierwsze buty dla dziecka – jakie błędy popełniamy?

W dzisiejszych czasach bardzo wielu rodziców zbytnio się śpieszy i kupuje pierwsze buty dla dziecka, które dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki. Pamiętać należy o tym, że jest to zbyt wczesny moment na zakup pierwszego obuwia. Oczywiście mowa tutaj wyłącznie o butach do chodzenia, a nie o modelach, których jedynym zadaniem jest chronienie stopki przed zimnem podczas codziennych spacerów.

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Na samym początku warto pozwolić swojemu maluchowi jak najwięcej chodzić na bosaka. To właśnie w takich warunkach stopy naszego dziecka najlepiej rozwijają się. Co warte podkreślenia uwagi chodzenie boso jest bardzo korzystne również dla tych dzieci, które zmagają się z wadami postawy. Na zakup pierwszych bucików dla dziecka przychodzi czas, gdy zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki poza domem.

Buty po starszym rodzeństwie

Bardzo wielu rodziców zakłada dzieciom buty, które odziedziczone są po starszym rodzeństwie. Niestety jest to bardzo duży błąd. Każde obuwie indywidualnie dopasowuje się do kształtu stop dziecka, które go nosi. Każde dziecko powinno mieć własne (nowe) buciki. Nie można dawać młodszemu dziecku bucików po starszym rodzeństwie, nawet gdy obuwie jest w idealnym stanie. Pamiętać należy również i o tym, że pot wchłania się we wkładki, więc skóra naszego dziecka może być narażona na kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami. Każde dziecko inaczej ustawia stopę, dlatego też noszenie obuwia po starszym rodzeństwie może sprawić, że nasze dziecko zacznie chodzić w nienaturalny sposób.

Jaki fason obuwia wybrać?

 

Bardzo wielu rodziców podczas zakupu pierwszych bucików dla dziecka kieruje się w pierwszej kolejności ich wyglądem. Pamiętać należy jednak o tym, że nawet najładniejsze buty będą bardzo niekorzystne dla dziecka, jeżeli będą zbyt wąskie i co najważniejsze jak nie będą przepuszczać powietrza. Pierwsze buty dla dziecka powinny posiadać obszerny i zaokrąglony czubek. Bardzo wiele dzieci podczas nauki chodzenia ma tendencję do szerokiego rozstawiania paluszków, dlatego też idealny fason butów powinien im to umożliwić. Warto zwrócić szczególną uwagę również na to, aby buty wykonane były z wysokiej jakości materiałów, które przepuszczają powietrze. Godne polecenia są przede wszystkim buty wykonane ze skóry naturalnej, które w swojej klasie nie mają sobie równych.

Jak dobrać idealne buty dla dziecka?

Podczas zakupu pierwszych butów dla dziecka, warto wybrać się do sklepu z maluchem. Każde dziecko powinno mieć mniejszy lub większy udział w wyborze obuwia. Pamiętać należy również i o tym, aby w żadnym wypadku nie kupować bucików na wyrost. Idealne buty muszą być doskonale dopasowane, ale również nie za ciasne. Zaleca się, aby w buciku było pozostawionych około 7-9 milimetrów wolnego luzu. Aby dobrze dopasować buty do stópki swojego dziecka warto wyjąć z buta wkładkę i postawić właśnie na niej stópkę malucha. Można również spróbować wyczuć dłonią po założeniu butów, gdzie znajduje się największy palec. Pamiętać należy również i o tym, że wymiar stópki dziecka ogranicza się nie tylko do długości.