Uzależnieniom mówimy stanowcze NIE! Postępująca skala tego zjawiska w polskich szkołach przynosi zatrważające wyniki! Prawie w każdej polskiej rodzinie jest ktoś, kto wpadł w pułapkę używek lub alkoholu jeszcze na długo przed osiągnięciem pełnoletności. Młodzi ludzie coraz gorzej radzą sobie z otaczającymi ich problemami. Jest to podyktowane w znacznym stopniu szybkością czasów, w jakich żyjemy, brakiem odpowiedniego wzorca, zanikaniem wartości rodzinnych, gdy oboje rodziców pracuje do późnych godzin w korporacjach lub nie ma czasu na poświęcenie czasu dzieciom w chwilach, kiedy najbardziej tego potrzebują. Uzależnienia w nastoletnim wieku prowadzić mogą do wielu nieodwracalnych sytuacji i zmian w umyśle młodego człowieka. Z wieloma problemami, jeśli nie obudzimy się w porę – trzeba będzie walczyć już do końca życia, nie mając przy tym absolutnej pewności, czy w danej chwili uzależnienie znowu nie weźmie góry nad zdrowym myśleniem o sobie, świecie, o innych ludziach. Alkohol wśród nieletnich to prawdziwa plaga. Dlaczego tak się dzieje, że praktycznie w każdym sklepie osiedlowym młody człowiek może kupić alkohol bez żadnych konsekwencji?
Rozwinięta profilaktyka uzależnień
Nasza historia na przestrzeni lat pokazuje, jak wielki wpływ na nasze losy ma alkohol. Przelewał się dosłownie wszędzie, i w czasach średniowiecza, renesansu, romantyzmu, itd. Tradycję picia utrwaliła także komuna, gdzie alkohol był jednym z najtańszych produktów spożywczych, sprzedawano go najwięcej także na kartki, w czasach kryzysu lat osiemdziesiątych. Rozwinięta profilaktyka uzależnień polega na angażowaniu dzieci w liczne przedsięwzięcia, dzięki którym zauważą, że alkohol tykany w zbyt młodym wieku, a także wszystkie używki przyjmowane bez zastanowienia i na żywioł nie wróżą nic dobrego. Co może zniechęcić dzieci zafascynowane odmiennymi stanami świadomości pod wpływem substancji prowadzących do zguby? Z pewnością sprawdzi się pomysł, gdy szkoły każdego szczebla będą do siebie zapraszać na spotkania nie tylko działaczy pomagającym alkoholikom oraz narkomanom wychodzić z nałogu na prostą, ale także ludzi bezpośrednio dotkniętych tymi przypadłościami. Widok niektórych, często drastycznych przypadków może uświadomić naiwnym dzieciakom, że alkohol i narkomania to droga do piekła, z której się nie zawraca, a jeśli już to tylko w odpowiednim momencie, nie dalej.
Metody na dotarcie do młodych ludzi
Nie ma lepszego magnesu na zainteresowanie młodych ludzi jak ktoś znany, popularny, pojawiający się na pierwszych stronach gazet. Najbardziej skłaniają do refleksji i pobudzają do działania przykłady, gdy ktoś już sięgnął przysłowiowego dna, ale w porę się obudził i zaczął od podstaw zmieniać swoje życie. Wiele takich postaci znajdziemy w mediach oraz show biznesie. Nauczyciele szkolni oraz dyrekcja powinni więc znaleźć kogoś takiego i zaprosić na spotkanie z uczniami, gdzie poruszonych zostanie wiele drażliwych i trudnych tematów. Medialne osoby mają ogromną siłę autorytetu i właśnie dzięki nim młodzież wszelkie ważne treści będzie w stanie na poważnie wziąć do siebie i przełożyć na codzienność.
Teoria i praktyka
Często się ze sobą rozmijają. Niestety, choć ustawowo zatwierdzono w naszym kraju, że alkoholu młodzieży do lat osiemnastu zwyczajnie się nie sprzedaje, to i tak w praktyce zaprzyjaźniona sklepowa przymknie oko i sprzeda kilka butelek piwa nastolatkowi, który jeszcze przed chwilą przyjechał do sklepu na szybkim motorze. Takie sytuacje mrożą krew w żyłach i pokazują, jak wiele w kwestii zmiany czegokolwiek na lepsze leży w naszych własnych sumieniach! Nie możemy pobłażać, kiedy nastolatek prosi nas o sprzedaż piwa, polegając na własnym uroku osobistym lub znajomościach. Dorośli często pod sklepami proszeni są o to, by kupić butelkę piwa czy papierosy. W takich sytuacjach powinniśmy wykazywać się dyplomacją i konsekwencją. Być może ta jedna chwila odmowy sprawi, że uratujemy komuś nieopatrznie życie, bo jedna butelka alkoholu mniej oznaczać będzie mniejsze prawdopodobieństwo wypadku?