Samochody elektryczne- więcej plusów, czy minusów?

Samochody elektryczne- więcej plusów, czy minusów?

O samochodach elektrycznych ostatnio sporo się mówi. Wiele osób uważa, iż właśnie elektryczne pojazdy stanowią przyszłość, z kolei inni twierdzą, iż na tą chwilę mają one zbyt wiele wad, by mówić o jakiejkolwiek przyszłości dla tych samochodów. Wszystko zależy od punktu widzenia. Warto jednak zapoznać się z argumentami obu stron.

Zalety samochodów elektrycznych

 

Zacznijmy od pozytywnej strony tychże pojazdów. Z czego najbardziej są dumni projektanci wozów zasilanych elektrycznie? Przede wszystkim należy wspomnieć, iż są to pojazdy, które już w tym momencie mają całkiem dobrą wydajność. Kto spróbował, ten wie, że można poruszać się tym pojazdem po mieście wcale nie gorzej, aniżeli innym samochodem zasilanym paliwem płynnym.

Wiele osób wciąż jednak zastanawia, jaki są koszty eksploatacji takiego wozu. To jednak kolejny plus, który przemawia za elektroniczną technologią. W porównaniu do obecnie ponoszonych kosztów w samochodach spalinowych, przy sprzęcie elektronicznym można liczyć na znacznie niższe stawki. Wszystko dlatego, iż zdecydowanie tańsza jest energia elektryczna od paliwa. W przypadku samochodów elektrycznych nie ma mowy o takim efekcie, jak utrata mocy z powodu emisji ciepła. To ogromny plus.

Kolejny zaleta samochodów elektrycznych to prostota obsługi. Nie są one skomplikowane, a w dodatku pracują bardzo cicho. Właśnie ta cisza to dodatkowy komfort, o którym nie można nawet pomyśle w samochodach zasilanych spalinowo.

O czy nie można zapomnieć? Z pewnością o fakcie, iż wiele samochodów elektrycznych potrafi w ciągu czterech sekund osiągnąć setkę na liczniku! Nawet samochody elektryczne, które maj słabszą moc, wciąż osiągają prędkości wysoce zadowalające.

Ciemna strona samochodów elektrycznych

 

Samochody elektryczne, mimo iż potrafią bardzo wiele, to wciąż mają wady, które w dużym stopniu przeszkadzają w korzystaniu z tego typu pojazdów na co dzień. Przede wszystkim należy zauważyć, iż na jednym ładowaniu można przejechać maksymalnie do 200 km. Nie jest to zbyt wiele, biorąc pod uwagę chociażby dojazd do pracy w dwie strony itp. To z kolei przekłada się na zdecydowanie częstsze poświęcanie uwagi samochodu, który wymaga ładowania akumulatora. Jeśli natomiast pragnie się zostać posiadaczem pojazdu o znacznie większym zasięgu, jest to możliwe, jednak koszt takiego samochodu zdecydowanie pnie się w górę.

Niestety ogromną wadą jest także cena, o której wyżej wspomniano. W porównaniu do odpowiedników o silnikach spalinowych, samochód elektryczny może kosztować nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej! Jest więc to nie lada finansowe wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o osoby nie mające możliwości zaopatrzyć się właśnie w taki model. Jest to ogromna inwestycja, która zwraca się dopiero po około dekadzie. Zdecydowanie szybciej zwracają się koszty zakupu pojazdu spalinowego.

Niestety nie można powiedzieć, iż samochody elektryczne to dobra alternatywa dla innych pojazdów, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Prawda jest niestety dotkliwa, ale prąd wytwarzany na rzecz tychże samochodów powstaje w wyniku spalania węgla.