Wegetarianizm w rodzinie, czyli dziecko na diecie bez mięsa.

Wegetarianizm w rodzinie, czyli dziecko na diecie bez mięsa.

Wegetarianizm jest modny, drastyczne filmy o sposobie pozyskiwania mięsa sprawiły, że sporo osób postanowiło przejść na dietę roślinną. Ideologia, pragnienie zdrowego życia, są różne przyczyny przejścia na wegetarianizm. Każdy z nas ma prawo decydowania o tym, co je a z czego rezygnuje.

Dieta bez mięsa dla dziecka

 

Jednak czy narzucanie diety bezmięsnej dzieciom jest moralnie uzasadnione? Czy możemy pozbawiać je szans spróbowania i zdecydowania czy chcą wyrzec się jednego z podstawowych artykułów żywieniowych? Jakie przesłanki o tym decydują? Czy jeżeli już zdecydujemy, ze cała nasza rodzina nie je mięsa to czy damy je na przykład psu? Albo kotu? W końcu to drapieżniki, dla których mięso jest podstawą pokarmową. Słyszy się wypowiedzi wegetarian, którzy twierdzą, że ich zwierzęciu dobrze jest na warzywnej diecie, jednak czy nie jest to sprzeczne z naturą? Gdzie zaczynają się granice absurdu? Co odpowiedzieć dziecku idącemu na ognisko z klasa, gdy zapyta, czemu on nie może piec kiełbaski? I czy wprowadzenie takiego ograniczenia jest zdrowe? Obrońcy diety wegetariańskiej stwierdzą, że oczywiście mięso jest niezdrowe. A składniki odżywcze w nim zawarte są zastępowalne.

Wegetarianizm

 

Dla osoby, która od dziecka jest mięsożerna sam fakt niejedzenia mięsa wydaje się dziwny i nienaturalny. Jednak wegetarianizm jest bardzo popularny, w większości menu restauracyjnych bez problemu można wybrać dania bezmięsne. W naszych czasach dostęp do informacji jest tak bogaty, że bez problemu można wyeliminować mięso z diety.