Zakopane – powody, dla których warto je odwiedzić

Zakopane – powody, dla których warto je odwiedzić

Zakopane to miasto, które z pewnością zna każdy Polak w całym kraju, jak i za granica. Jest to miejsce nietypowe, ciekawe, osobliwe. Mimo to turyści przybywają do tego miejsca tłocznie, zarówno zimą, jak i latem. Sezon tutaj trwa przez cały rok, ponieważ wielość dostępnych atrakcji sprawia, iż zajęcie dla siebie znajdzie tutaj każdy. Gromną ciekawostką jest fakt, iż w Zakopanem mieszka około 30 tysięcy ludzi. Z kolei turystów, których miejscowi przyjmują co roku, jest aż 30 milionów! Te liczby naprawdę robi wrażenie. Piękne krajobrazy to jednak tylko część tego, co można zwiedzić w tym górskim miasteczku.

Góry

 

To oczywiście wizytówka Zakopanego. Z miasta tego rozpościera się bowiem przepiękny i zapierający dech w piersiach widok na Tatry, ale i na Gubałówkę. Malowniczy krajobraz to najbardziej rozpoznawalny element tego miejsca. Piękne góry, charakterystyczne dla tegoż pasma górskiego rozciągają się właściwe na całą długość tej miejscowości.

Jedną z najbardziej charakterystycznych jest oczywiście Gubałówka, na której zlokalizowano kolejkę górską. Oczekiwanie na swój przejazd może jednak zająć wiele godzin ze względu właśnie na popularność tego miejsca pośród turystów. Wato jednak poczekać, ponieważ ze szczytu rozpościera się widok nie tylko na panoramę Tatr, ale i całego Zakopanego. Również na górze zadbano o atrakcje dla przyjezdnych. Mowa chociażby o licznych kramach, knajpkach, czy torach saneczkowych. Wszystko po to, by uprzyjemnić czas odwiedzającym.

Inne atrakcje Zakopanego

 

Nie sposób nie wspomnieć o jednej z najsłynniejszych ulic, jaką są Krupówki. To właśnie tutaj miliony turystów rocznie przechadza się, kosztuje regionalnego jedzenia i cieszy oczy licznymi pamiątkami, takimi jak pluszowe owieczki, góralskie buty i chusty, czy pocztówki. Jest to jednak przede wszystkim miejsce reprezentacyjny, w pewnym sensie serce Zakopanego. Właśnie tutaj warto zakosztować jedzenia regionalnego, a szczególnie oscypków i owczego sera w innych postaciach.

Następna destynacja to Muzeum Tatrzańskie. Jest to największe muzeum na terenie Zakopanego. Zgromadzono w nim liczne zbiory, które stanowią o historii, kulturze tego miasta, ale również o folklorze góralskim, sławnym na cały kraj, jak i również za granicę. Warto jednak pamiętać, iż muzeum to składa się z wielu filii, w każdej każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolejna atrakcja Zakopanego to Stary Kościół. Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, który powstał  w 1847 roku. Warto również odwiedzić Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Sanktuarium na Krzeptówkach oraz zobaczyć na własne oczy wielką Krokiew